O cimbálové muzice

   První společné tóny cimbálové muziky Luňák zazněly v roce 2009, kdy doprovázela Výbor pro udržování tradic ze Sazovic na Moravských chodníčcích v Napajedlích. Oficiální název cimbálovka dostala až v létě 2010, kdy se začala pravidelně scházet, aby pomohla při nahrávání CD Mužského pěveckého sboru Hlahol z Mysločovic a mohla doprovázet děti z Dětského folklorního souboru Konopka. V roce 2010 také datuje svůj oficiální vznik.

    Původně hrála cimbálovka jen s Konopkou, ale postupem času, kdy se členové pozměnili, vypracovali se a folklor začali brát jako svůj životní styl a srdeční záležitost, vznikla parta kamarádů, která začala hrát i mimo soubor a také za hranicemi obce. Cimbálovka vystoupila na různých folklorních festivalech či slavnostech např. v Chropyni, Liptálu, Luhačovicích, Přerově, Olomouci, Napajedlích nebo v Uherském Hradišti a Kunovicích.
Kromě důležitých akcí v obci hraje v současné době cimbálová muzika i na hodech nebo jarmarcích, ale i na soukromých oslavách či svatbách.
Vedoucí a primáškou cimbálové muziky je Barbora Paštěková (roz. Doleželová).

   Na začátku byla cimbálovka ryze ženská, ale časem se k děvčatům připojili i kluci. Několik jejích členů se v minulosti pravidelně účastnilo pěveckých soutěží lidových písní, někteří i s úspěchem v celostátních kolech. Všichni byli taktéž od malička členy DFS Konopka. Nástrojově se cimbálovka skládá ze čtyřech houslí, violy a kontrabasu, cimbálu a dvou fléten.
V červnu roku 2021 Cimbálová muzika Luňák s DFS Konopka nahrála své první CD s názvem Byla cesta. CD obsahuje soubor písní, které se vyskytují v jejich pásmu Půjdem spolu do Betléma. Je to vánoční program, na kterém se každoročně podílí a vystupuje hlavně DFS Konopka a CM Luňák společně se zpěvačkami z okolí Sazovic (Kolednicemi) a dále také Mužský pěvecký sbor Hlahol z Mysločovic (a dříve i VPUT Sazovice).

 CD můžete objednávat na emailové adrese viz kontakty.

   Cimbálová muzika pochází z regionu jihovýchodní Hané a od toho se odvíjí i její repertoár. Sazovice jsou poslední dědinou na Hané nedaleko Zlína, ale kousek od Napajedel, a proto si cimbálovka na soukromých akcích ráda zahraje i něco z Valašska, neboť je to přes kopec. Občas ale zabrousí i na Slovácko - Napajedelsko, které je zase, co by kamenem dohodil.
Cimbálová muzika Luňák ze Sazovic tak především svým krojem, ale i hudebně, zastupuje hrdě svó krásnó Hanó a dófá, že se nenecháte odradit méně známými písněmi tohoto kraje a zaposlócháte se s něma do krás hanáckyho bohatství.

Na folklorních festivalech hrdě zastupujeme Hanou, ale pro účely soukromých akcí máme ve svém repertoáru více než 250 písní z celé Moravy, Čech i Slovenska pro tanec i zábavu.


O nás

Evča - flétna (2. zprava)

   Evička patří mezi starší polovinu členů cimbálovky a i přes svůj nejmenší vzrůst hýří velkou láskou k folkloru. Umí hrát na několik druhů fléten a také krásně zpívá. Vyzpívala si i několik postupů v dětských folklorních soutěžích lidových písní. Dříve byla aktivní členkou DFS Konopka.
   Evča si moc ráda zazpívá jakoukoliv lidovou písničku a je to na ní vidět. I když to o sobě neví, tak improvizace jí není cizí. Aktuálně studuje vysokou školu - učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

Zuzka - houslový kontr (vpravo)

   Zuzka svou houslovou dráhu začala hned v naší cimbálovce a patří také mezi první členy cimbálovky. Absolvovala ZUŠ v Žeranovicích, k folkloru však musela určitým způsobem dozrát. Postupem času zjistila jeho krásu a úplně se do něho zamilovala. Také v cimbálovce se dlouho hledala - přešla přes obligát a druhý hlas, až nakonec zůstala u krásných houslových kontrů, které ji úplně pohltily.
   Je to člen naší cimbálovky hýřící veškerou energií a skvělou náladou. Pracuje jako marketingová manažerka a tak cimbálovce pomáhá s propagací na sociálních sítích.

Barča - violový kontr (2. zleva)

   Barča je takový malý samorost. Zazpívala si na několika soutěžích zpěváčků, a když jsme ji doprovázeli, usmyslela si, že chce hrát s naší cimbálovkou. Jenže v té době hrála jen na klavír. Až pod vedením primášky se sama začala učit hrát na violu a úplně jejímu kouzlu propadla. Už po čtvrt roce odehrála s cimbálovkou jako kontr 4 hodinové vystoupení, a tak si splnila sen.
   I když je její viola pomalu větší než ona, válí na ni už od začátku, jako kontráška má opravdu cit pro rytmus. Moc ráda zpívá cokoliv, hlavně to, k čemu se může naučit druhý hlas, a nebo u čeho může současně zpívat a kontrovat. Momentálně studuje vysokou školu - učitelství biologie a hudební výchovy.

Ivča - flétna (vlevo)

   Ivča hraje na flétnu od útlého věku a umí také na různé druhy fléten. Už dlouho před tím, než s námi začala hrát, se po cimbálovce pořád pokukovala, jestli by se k nám mohla přidat. Až jsme si ji jednou vzali. Jakožto rodilá Hanačka má folklor od malička v srdci, také její babička i maminka ji k tomu vedly. Taktéž má za sebou zkušenosti s pěveckou soutěží lidových zpěváčků.
   Ivča je člověk, který nikdy do cimbálovky nepřijde se špatnou náladou! Ráda si zahraje jakoukoliv písničku, hlavně že se hraje. Sama říká, že chvíle s cimbálovkou jsou ty nejlépe zabité chvíle.

Barča - prim (vlevo)

   Stejně jako několik našich členů i Barča začala hrát na housle kvůli tomu, aby mohla hrát v cimbálovce. Vystřídala primášování i terc v několika cimbálovkách - CM Malý Valášek, CM Jařina a CM Bělina. Na samém začátku cimbálovku nevedl prakticky nikdo, až Barča jako primáška zjistila, že tomu vlastně velí. Dala se tedy do psaní úprav a not pro celou cimbálovku a členy, kteří se postupně začali přidávat. Také ona se párkrát dostala do celostátního kola dětské pěvecké soutěže lidových písní.

   Barča je naše věčně veselá vedoucí, která vše řeší s úsměvem. Ráda nás často zásobuje novými písničkami, ale jelikož je jí improvizace milejší, než noty samotné, občas to chvíli trvá. Mimo to, že Barča vede cimbálovku, je ve skutečnosti zdravotní laborant.

Michaela - cimbál (vlevo)

   Naše cimbalistka, která okouzlí svým hlasem, hraje na cimbál od svých 10 let. Od začátku hraje v CM Luňák, ale zároveň vystřídala také několik jiných cimbálových muzik, jako např. CM Valášek, CM Jařina a CM při Vonici 80. Pěveckou dráhu začala už v plenkách pod křídly své maminky. Zúčastnila se spousty dětských pěveckých soutěží lidových písní a několikrát se dostala do celostátní kola. Vyhrála i cenu zpěváka Petera Dvorského. Také je další vedoucí DFS Konopka.
   Nejraději zpívá písničky z Horňácka, Moravských Kopanic a Hané. O svém hraní na cimbál říká, že má dokonalý hanácký styl, a že nikdo nedokáže zahrát part od Dadáka za 5 minut. Míša je také lektorkou kurzů první pomoci pro děti.

Tonda - basa (uprostřed)

   Tonda začal svou folklorní kariéru jako tanečník a člen DFS Konopka, zazpíval si na několika pěveckých soutěžích lidových zpěváčků a uchvátil tam svým hlasem. Začal tak zpívat s cimbálovkou, až se nakonec stal její součástí. Jelikož nám chyběla do počtu pouze basa, začal ho na ni učit Mgr. Michal Mynář.
   Tonda je pro nás malou záhadou, moc toho nenamluví, ale když už něco řekne, stojí to rozhodně za to. Říká o sobě, že on si nevybral basu sám, ale basa si vybrala jeho. Je to typický Hanák a taky, že má Hanou rád. Nerad hraje veškeré rychlé písničky, které náš repertoár obsahuje - převážně Karičky.

Maťa - terc (vpravo)

   Maty byl v cimbálovce jako první déle působící zástupce mužského pohlaví. Do jeho příchodu byla cimbálovka, až na krátkou výjimku, pouze ženská a tím dodal celé cimbálovce zase trochu jiný rozměr. Poté s sebou stáhl i svého kamaráda Tondu a hned bylo v cimbálovce veseleji.
   Maťa byl zprvu nešťastný, že je v cimbálovce jako chlap sám, ale časem se na to začal dívat jinak. Zjistil, že lidová písnička se nedá hrát přesně podle not. Ukázali jsme mu krásu folkloru z jiné stránky - že folklor nemusí být dokonalý, ale hlavně, že se dělá s láskou. Maťa má rád Hanou, ale především pak rychlé Slovácko a taneční Valašsko. Proto se stal také šikovným tanečníkem FS Kašava.

Víťa - obligát, terc či kontr (vlevo)

   Víťa, byť je nejstarší, duchem je mlaďoch s nama. Také přišel do cimbálovky nejpozději ze všech. Je to dvorní záchranář cimbálové muziky. Zachránářem není jen ve skutečném životě, ale i v tom folklorním – zachraňuje situace, protože pokud není zrovna obligát, hraje obligát, pokud zrovna není terc, hraje terc a tak by se dalo pokračovat až k cimbálu. Tedy, mimo cimbál. Na ten totiž hraje jeho manželka.


Dnes už dlouhodobě naši cimbálovku, jako celek, tvoříme my:

Barbora Paštěková (Doleželová) - prim a vedoucí CM   2008-doteď

Matyáš Minařík - terc                                                         2016-doteď

Mgr. Michaela Navrátilová (Doleželová) - cimbál            2008-doteď

Dis. Zuzana Janečková - houslové kontry                       2011-doteď

Barbora Milinková - violové kontry                                  2018 -doteď

Dis. Vít Navrátil - terc nebo houslové kontry                  2021-doteď

Ivana Pospíšilová - flétna                                                 2019-doteď

Eva Svobodová - flétna                                                    2013-doteď

Antonín Žůrek - basa                                                        2018-doteď


Od počátku všech světů s námi občas hostuje na housle nebo basu Mgr. Michal Mynář.

V externím týmu máme také naše nejvěrnější pomocníky při nošení cimbálu, osobního řidiče, dva úžasné dvorní zvukaře a jednoho skvělého osobního fotografa :)


Historie členů CM Luňák:

Ondřej Milink (obligát)                                            2020-2022

Anna Vaňková (Žůrková) (flétna)                           2011-2019

Michaela Hradilová (Zelinová) (flétna)                   2008-2010

Lenka Leciánová (Zábojníková) (flétna)                2008-2010

Robin Oswald (flétna)                                             2011-2012

Nikola Baziková (housle, terc)                                2011-2014

Brigita Bekárková (Němcová) (housle, obligát)    2015-2016

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky